Eksploatacja i konserwacja wycieraczek samochodowych


Wycieraczki są wynalazkiem stosunkowo młodym, zresztą tak jak cała współczesna motoryzacja. Znaczenie wycieraczek na przestrzeni lat pozostaje jednak niezmienne i warto się przyjrzeć zasadzie działania tych elementów. Sama koncepcja wycieraczki opracowana została na przełomie XIX i XX wieku. Rozwiązania tego rodzaju wynikały z potrzeby zagwarantowania kierującym odpowiednich warunków widoczności w trakcie poruszania się samochodem w trakcie deszczu, lub też śnieżycy. Wraz z rozwojem technologii powstawały kolejne koncepcje technologiczne budowy wycieraczek oraz zasady ich napędu, która w pierwotnych egzemplarzach opierała się na mechanicznym i bezpośrednim poruszaniu stelażami wycieraczek przez kierującego. Z czasem zaczęto opracowywać koncepcje napędu pneumatycznego do wycieraczek. Finalnie przyjętym rozwiązaniem okazały się małe silniki elektryczne, które napędzały przekładnie i przekazywały energię na ruch obrotowy wycieraczek.

W chwili obecnej można dostrzec wypracowanie pewnych standardów w dziedzinie konstrukcji i mechaniki działania wycieraczek, które są powszechnie stosowanymi rozwiązaniami w pojazdach lądowych, morskich, czy też powietrznych. Konstrukcja wycieraczki jest bajecznie prosta i opiera się na integracji kilku prostych elementów. Podstawowym elementem zbierającym wodę z powierzchni szyby, czy też reflektorów (szczególnie popularne rozwiązanie u niektórych marek i w samochodach terenowych) jest pióro. Jest to fragment elastycznej i stosunkowo twardej gumy, która poprzez odpowiedni docisk do powierzchni szyby wyciska wodę spod swojej powierzchni i powoduje jej przesunięcie drogą ruchu własnego. W zależności od zastosowanej gumy w piórach, obserwuje się zróżnicowany stopień usuwania wody, tworzenia smug oraz hałasu w trakcie pracy. Pierwotnym rozwiązaniem były przeguby, które dociskały pióro do szyby i gwarantowały skuteczniejsze usuwanie wody z szyby. W chwili obecnej w modelach fabrycznych stosuje się wycieraczki bezprzegubowe, wykazujące się tożsamą skutecznością przy generowaniu znacznie mniejszego hałasu.

W zależności od pojazdu mechanicznego można obserwować zróżnicowany charakter lokacji oraz działania wycieraczek, które wykonywać mogą zarówno ruch zbieżny, jak i przeciwstronny. Najczęściej wycieraczki oczyszczają szyby poprzez wykonywanie ruchu na planie półokręgu, lub też bardziej spłaszczonej. Naprawdę wytrzymałe wycieraczki samochodowe powinny przede wszystkim cechować się wysokiej klasy piórami, niską emisją hałasu i dokładnym usuwaniem wody z powierzchni szyby. Właśnie takie są te – wytrzymałe wycieraczki samochodowe.