Isofix – co warto wiedzieć o systemie mocowania fotelików samochodowych


Każdy fotelik samochodowy w jakiś sposób musi zostać przymocowany do samochodu. Ustandaryzowanym rozwiązaniem jest właśnie zaproponowany w 1991 roku Isofix. System ten obecny jest w każdym samochodzie wyprodukowanym od 2006 roku. Oznacza to, że bez problemu przymocujemy dowolny fotelik zgody ze standardem Isofix do dowolnego samochodu. 

Isofix – gdzie znajduje się w samochodzie

Jeżeli posiadamy samochód wyprodukowany na granicy 2006 roku i chcemy dowiedzieć się, czy posiadamy mocowanie Isofix, to należy dokładnie przeanalizować dolną część oparcia tylnej kanapy. Powinniśmy tam znaleźć dwa metalowe zaczepy przymocowane bezpośrednio do nadwozia samochodu. Są jednak często ukryte pod materiałem lub plastikową zaślepką. Standardem są dwa mocowania z tyłu, jednak przy rodzinnych pojazdach często w wyposażeniu znajdziemy także Isofix z przodu. Kupując foteliki samochodowe, zwróćmy więc uwagę na obecność tego systemu w tylnej kanapie samochodu, by uniknąć odsyłania towaru.

Jak zamontować fotelik samochodowy z Isofix

Montaż fotelika samochodowego z mocowaniem Isofix jest niezwykle prosty. Wystarczy wpiąć fotelik do metalowych zaczepów i już prawie gotowe. Pozostaje tylko przypiąć trzeci punkt zaczepienia, którym w przypadku standardu Isofix jest noga stabilizująca lub górny pas mocujący. W przypadku użycia pierwszego rozwiązania należy rozstawić nogę na ziemi pomiędzy tylną kanapą a przednim siedzeniem. Jeżeli jednak posiadamy w samochodzie specjalny zaczep oznaczony zwykle kotwicą, wtedy możemy skorzystać z górnego pasa top tether. Oba te rozwiązania niwelują wadę związaną z możliwością obrotu krzesełka góra/dół na uchwytach w kanapie samochodu. Pamiętajmy jednak, by nie korzystać z pasa top tether, gdy nie mamy specjalnego, przeznaczonego do tego, uchwytu! Uchwyt bagażnikowy nie sprawdzi się w tej funkcji!

Wady i zalety mocowania Isofix

Główną zaletą systemu Isofix w fotelikach samochodowych jest bezproblemowy montaż, niepozostawiający miejsca na błędy. Wystarczy wpiąć fotelik w zaczepy, rozłożyć nogę lub przypiąć górnym pasem top tether i gotowe! Nie da się zrobić tego źle, a w podróż w wygodnych pasach fotelika będzie znacznie przyjemniejsza niż w tych samochodowych. Za bezproblemowym montażem idzie oczywiście szybkość, dzięki czemu nie musimy się specjalnie mocować z każdym fotelikiem samochodowym, co szczególnie docenią rodzice więcej niż dwójki dzieci. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest stabilność siedziska, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo naszej pociechy.

Czy Isofix ma jakieś wady? Tak, nie ma ich wiele, ale jednak są. Pierwszą z nich jest cena – za fotelik z atestowanym mocowaniem Isofix zapłacimy na pewno więcej niż za zwykły. Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wygoda i pewność montażu są warte dopłaty. Drugą wadą jest pewien limit wagowy, przy którym nie wykorzystamy w pełni zalet rozwiązania Isofix w foteliku samochodowym.

Ograniczenie wagi do 33 kg

Jeżeli fotelik samochodowy w połączeniu z dzieckiem waży więcej niż 33 kg, wtedy należy zapiąć go pasami samochodowymi. Zwykle równa się to z wagą dziecka większą niż 18,5 kg. Przy fotelikach samochodowych 15-36 Isofix w razie wypadku uniemożliwia jego przemieszczanie, a dodatkowo na pasy działa tylko waga naszego dziecka bez fotelika.