Klimatyzacja – regularny serwis to podstawa!


O tym, jak przydatne jest posiadanie sprawnej klimatyzacji, z reguły przekonujemy się nie tylko, gdy dokuczają nam upały na zewnątrz. Chłodzenie wydatnie zwiększa komfort jazdy i zwiększa jej bezpieczeństwo. Przegrzanie organizmu obniża jego sprawność, zmniejsza koncentrację, opóźnia czas reakcji, co prowadzić może do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Klimatyzacja równie przydatna jest także zimą, gdy osusza wilgoć w kabinie i ogrzewa powietrze, przez co szyby nie parują i mamy lepszą widoczność i jeździmy bezpieczniej. Warto więc dbać o jej kondycję i dokonywać regularnych przeglądów.

Klimatyzacja nie działa – co dalej?

Kiedy klimatyzacja nie działa? Gdy nie chłodzi/grzeje. Dlaczego nie chłodzi/grzeje? Przyczyn może być kilka. Najczęstszą jest brak czynnika chłodzącego lub zbyt mała jego ilość. Zbyt mała ilość czynnika chłodzącego skutkować może zatarciem sprężarki, gdyż niedostateczna jest wtedy także ilość czynnika smarnego. Sprawdzić warto także stan parownika, kompresora, drożność i czystość przewodów doprowadzających powietrze do samochodu i dystrybuujących do w obrębie kabiny. Warto także sprawdzić, czy przewód odprowadzający skropliny z parownika jest drożny, by uniknąć sytuacji, gdy woda, zamiast być odprowadzona na zewnątrz, wsiąka w dywaniki kabinowe.

Nabijanie klimatyzacji

Układ klimatyzacji z założenia jest układem zamkniętym, w którym krąży czynnik chłodzący zmieniający cyklicznie swój stan z ciekłego w lotny, co powoduje żądane zmiany temperatury. Jeżeli dojdzie do jego rozszczelnienia, czynnik ulatnia się i cały układ traci funkcjonalność. W ciągu 12 miesięcy ilość czynnika chłodzącego w szczelnym układzie może spaść o 10%, dlatego warto raz w roku sprawdzić szczelność całego układu klimatyzacji i uzupełnić ubytek nie tylko czynnika chłodzącego, ale i smarnego, gdyż jest on niezwykle istotny do prawidłowej pracy urządzeń klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji tylko u profesjonalistów!

Czynności serwisowe warto przeprowadzić w profesjonalnym warsztacie, gdzie nie tylko zostanie przetestowane działanie układu i jego szczelność, ale także możemy skorzystać z dezynfekcji układu. Jest to bardzo ważne, gdyż ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę jak panuje w układzie, jest to doskonałe środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Nie tylko odpowiadają one za nieprzyjemny zapach rozchodzący się po kabinie, ale także powodować mogą szereg reakcji alergicznych u kierowców i pasażerów. Warsztaty oferują różne metody dezynfekcji. Do najczęściej stosowanych należy odgrzybianie specjalnymi, silnie działającymi środkami chemicznymi, ozonowanie, ultradźwięki.

Kompletny serwis klimatyzacji powinien obejmować takie działania jak:

  • Elektroniczna diagnostyka układu: odczyt danych z pamięci sterownika. Odczytane parametry pracy dają sporą wiedzę na temat skuteczności działania układu klimatyzacji
  • Test szczelności układu i uzupełnienie czynnika chłodzącego z odpowiednim środkiem smarnym
  • Kontrola temperatury na nawiewach po uzupełnieniu czynnika
  • Wymiana filtra kabinowego. Jest on pierwszym ogniwem wyłapującym zanieczyszczenia w doprowadzanym do układu powietrzu i jako taki zużywa się najszybciej
  • Kontrola odpływu wody z parownika
  • Odgrzybianie

Regularna kontrola pracy klimatyzacji naprawdę się opłaci. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane zakłócenia  pracy łatwiej usunąć i to mniejszym kosztem. Sprawna klimatyzacja to nie tylko większy komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Odwiedź odpowiedni warsztat samochodowy jak 3car i ciesz się sprawną i zdrową klimą.