Renowacja zabytkowego samochodu – jak odpowiedni wygłuszyć komorę silnika?


Jedną z najbardziej pożądanych cech luksusowych samochodów jest przyjemna cisza podczas jazdy. Dzięki temu nasza podróż staje się wyjątkowo komfortowa. O wiele milej w takich warunkach słucha się radia albo wręcz przeciwnie – podróżuje w całkowitej ciszy. Pasażerowie mogą w spokoju uciąć sobie drzemkę lub poczytać książkę. Rozmawia również się o wiele swobodniej. Jak wiec osiągnąć taki efekt w swoim aucie? Jednym z najistotniejszych kroków jest wygłuszenie komory silnika.

 

Wygłuszanie komory silnika w VW Garbusie

Wpływanie na głośność pracy silnika w takim klasyku, jakim jest Volkswagen Garbus to temat dosyć delikatny. Dzieje się tak dlatego, że oryginalny silnik Garbusa posiada wielu swoich zwolenników, którzy są fanami prawdziwego, starego i dobrego Garbusika. Twierdzi się bowiem, że renowacja takiego auta bez umieszczenia w nim oryginalnego boksera nie ma kompletnie sensu. Poniekąd jest to racja. Nie mniej, wiele osób, które chcą korzystać z odnowionego Garbusa na co dzień, pragną również, aby podróżowanie nim było przyjemne dla całej rodziny. Dlatego też konieczne okazuje się wygłuszenie silnika. I chociaż jego wyjątkowe brzmienie i drgania sprawiają, że serce nam rośnie, to najprawdopodobniej po kilku godzinach niektórzy z ekipy podróżującej mogliby mieć już tego dosyć. Jak więc podejść do tematu wygłuszania komory silnika w VW Garbusie?

 

Jak wygłuszyć komorę silnika?

Wyciszenie silnika odbywa się poprzez zamontowanie odpowiednich materiałów. Są nimi maty i pianki wygłuszające. Możemy ich użyć w każdym miejscu samochodu, który wymagałby wyciszenia. Często bowiem aby osiągnąć oczekiwany efekt, nie wystarczy jedynie wygłuszyć komory silnika. Nie mniej jest to element, od którego jak najbardziej warto zacząć.

 

Możemy wygłuszyć silnik, oklejając kilka elementów, wśród nich znajduje się klapa silnika, ściana grodziowa, ściana komory grodziowej. Każde miejsce, w którym chcemy zamontować matę lub piankę wygłuszającą, powinno zostać przez nas dokładnie oczyszczone. Musimy wobec tego dokładnie odtłuścić metal tak, aby materiał przez nas przyklejany dobrze się trzymał. Cała reszta wydaje się banalnie łatwa, szczególnie że zarówno maty, jak i pianki najczęściej są samoprzylepne.

Czym wygłuszyć komorę silnika?

Wygłuszenie silnika nie jest czynnością, która wymaga szczególnych umiejętności. Jeśli zajmujemy się renowacją aut i lubimy to robić, to na pewno ta kwestia nie przysporzy nam większych problemów. Dzisiaj najpopularniejszym tworzywem przeznaczonym do wygłuszania jest mata butylowa. W starszych samochodach natomiast głównym materiałem wyciszającym była mata filcowa. Nadal oczywiście możemy korzystać z tego rozwiązania, szczególnie jeśli chodzi o obszar foteli i podsufitki. Nie mniej musimy mieć na uwadze fakt, że takie rozwiązanie wiążę się z pewnymi niedogodnościami. Mimo że stosowany w klasykach, to współcześnie filc może nam przeszkadzać ze względu, chociażby na jego skłonność do chłonięcia wilgoci. Jeśli natomiast zależy nam na naprawdę dobrym wygłuszeniu komory silnika, to powinniśmy zdecydować się na nałożenie drugiej warstwy na matę butylową. Będzie nią wspomniana wcześniej pianka wygłuszająca.