Samochód na lata, czyli jak o niego dbać


Samochód to dla większości Polaków duża inwestycja. W większości kupujemy samochody używane, ale nawet one są dla nas sporym wydatkiem, dlatego też kupujemy takie samochody, które będą nam służyć lata. Jednak należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak niezawodna marka czy niezawodny model samochodu, to jak długo samochód będzie nam służył zależy w głównej mierze od tego jak będziemy o niego dbać. Dlatego też ważne jest by pamiętać o kilku zasadach.

Woskowanie to ważna sprawa – karoseria jest tym co ulega rdzewieniu, a dzieje się tak ponieważ krople wody utleniają metal, wszędzie tam, gdzie nie ma on warstwy ochronnej, która sprawi, że woda zamiast przereagować z cząsteczkami metalu, zwyczajnie spłynie z samochodu.Tą warstwą ochronną jest właśnie wosk, kładzie się go na karoserię, nie dla błyszczącego samochodu, ale właśnie jako zabezpieczenie przed rdzewieniem.

Uzupełnianie i wymiana olejów i płynów w samochodzie – tak jak krew, limfa i woda są niezbędne dla człowieka, tak oleje i płyny samochodowe są ważne dla samochodu. Należy pamiętać o uzupełnianiu ich stanu, oraz regularnej wymianie, zalecanej przez producentów po przejechaniu określonej liczby kilometrów.Ważny jest także płyn do chłodnic, który sprawia, że części silnika się nie nagrzewają, co mogłoby skutkować nawet pożarem (dobrej jakości płyn można znaleźć na stronie – płyn do chłodnic).

Regularne przeglądy – ważne jest także, aby zabrać samochód co jakiś czas na przegląd, jeśli natomiast zostaną wykryte jakiekolwiek usterki, nawet najmniejsze, dobrze jest je od razu naprawić, bowiem często nienaprawiona, mała usterka może być przyczyną powstawania większych, które sprawią, że samochód nie będzie sprawny, a na dodatek naprawa takich poważnych usterek będzie o wiele bardziej kosztowna.To zaledwie kilka elementów, o które należy zadbać, chcąc by samochód służył długie lata, są to jednak podstawowe elementy, które znacznie zwiększą szanse, że auto będzie sprawne przez długi czas.