Wycieraczki samochodowe – rozmiary i rodzaje


Wycieraczki samochodowe są obecnie niezastąpionym elementem każdego pojazdu poruszającego się po drogach. Gwarantują one skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, wody, śniegu oraz pyłów osadzających się na powierzchni przedniej, jak i tylnej szyby pojazdu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stylistycznym i technologicznym, współczesne wycieraczki mogą klientom zaoferować autentycznie wiele korzyści. Warto wiedzieć, czym cechują się poszczególne gatunki wycieraczek i jakie najlepiej wybrać do swojego samochodu. Regularna wymiana tych elementów gwarantuje nie tylko zawsze czystą szybę, ale i pozwala uchronić ją przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami wynikającymi z działania cząstek stałych!

Jak pracują wycieraczki?

Zasada działania wycieraczek jest nad wyraz prosta! Są one w klasycznej koncepcji stworzone z dwóch elementów – metalowego oraz gumowego. Najczęściej tworzą one jedną materialną i funkcjonalną całość. Wycieraczka jest przyłączana do ramienia, które połączone jest w silnikiem elektrycznym. Silnik ten napędza wycieraczki, pozwalając jednocześnie na dostosowanie prędkości ruchu wycieraczek do warunków opadów oraz indywidualnych preferencji. Systemy wycieraczek są zautomatyzowane i generalnie zintegrowane funkcjonalnie ze spryskiwaczami samochodowymi. Takie połączenie pozwala na szybkie usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni szyby w trakcie prowadzenia pojazdu!

Pierwotnie stosowanymi wycieraczkami były wycieraczki przegubowe, które składały się z rozdzielnego elementu metalowego oraz części gumowej – pióra. Wycieraczki te gwarantowały skuteczne usuwanie zanieczyszczeń i wyciskanie wody spod ich powierzchni w trakcie pracy. Nacisk na powierzchnię szyby wywierany przez te wycieraczki był najsilniejszy w miejscu przyczepu do ramienia oraz w częściach dystalnych wycieraczek. Powodowało to pewne ograniczenia funkcjonalne i generowało w wielu sytuacjach niepotrzebne smugi na powierzchni szyby. Kolejną wadą tych systemów okazywał się hałas i łatwiejsze przymarzanie tych elementów w trakcie mrozów i opadów śniegu.

Obecnie w praktycznie wszystkich autach stosuje się wycieraczki bezprzegubowe. W odróżnieniu od klasycznych wycieraczek, gwarantują one nacisk na powierzchnie szyby identyczny na całej długości pióra. Dodatkowym atutem jest mniejsza zdolność do przymarzania oraz cichsza praca. Należy także zwrócić uwagę na znacznie efektywniejszy zakres przestrzenny pracy, który pozwala oczyszczać szybę na jeszcze większej powierzchni, podnosząc tym samym widoczność w nawet bardzo trudnym warunkach atmosferycznych.

Nowy typ wycieraczek

Coraz częściej pojawiają się także eleganckie i nieco futurystycznej w swej formie wycieraczki hybrydowe, które prawdopodobnie zrewolucjonizują rynek i staną się globalnym standardem. Jest to połączenie funkcjonalności i atutów tych obu typów wycieraczek.

Podsumowanie

Rozmiar wycieraczek najłatwiej dopasować wedle wskazań producenta. W każdej instrukcji pojazdu można znaleźć wytyczne dotyczące dopasowania wycieraczek do samochodu. Warto wybierać wycieraczki rekomendowanych producentów, co pozwoli na utrzymanie wysokiej kultury pracy oraz dłuższy okres ich użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje regularna wymiana wycieraczek – należy ją przeprowadzać minimum raz w roku!